Industry Nine Enduro S 1/1 Rear Wheel - 29" - 28h - 12x157 Super Boost - 6-Bolt Disc - SRAM XD
$643.00
Unit price
/
Unavailable
SKU:
W0AE9BBBXG2
Couldn't load pickup availability
Delivery and Shipping
Delivery and Shipping
All orders are shipped out within 1 business day! Add this item to your cart to see shipping options at checkout.
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Hub Spacing | 157mm |
| Rim Color | Black |
| Position | Rear |
| Wheel Tire Type | Tubeless Ready |
| Valve | Presta |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Weight | 1015g |
| Wheel-Brake Comp. | Disc IS 6-bolt |
| Rim Material | Aluminum |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Hub Model | I9 1/1 |
| Rim Construction | Double wall |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim Model | Enduro S |
| Rim Internal Width | 30.5mm |
| Spoke Type | Stainless |
| Rim External Width | 34.1mm |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
| Skewers Included | No |

